Jak se dostat do kondice po porodu

Verca woman challenge

V hlavě každé ženy, která má děti se určitě promítl několikrát scénář, jak zvládne shodit přebytečná kila, která přibrala během těhotenství. Možná jste po porodu a máte obavy, podíváme se společně na zásady, které vám pomohou dostat vaši postavu zpět. V první řadě je velmi důležité si uvědomit co ženské tělo dokázalo během devíti měsíců, jaký zázrak se podařilo stvořit a jak moc silné ženy jsou, když dokážou donosit a porodit miminko. Jen při téhle myšlence a uvědomění si je potřeba smeknout všem ženám poklonu. 

Pak samozřejmě následuje období, kdy se maminky sžívají s novým přírůstkem a kolik stresu a probdělých nocí to sebou nese. Je důležité si uvědomit, že není potřeba na sebe tlačit a primárně je třeba soustředit se na miminko a péči o něj. 

Nezapomeňte, že miminko se v ženském těle vyvíjí 9 měsíců, dejte si prostor dalších 9 měsíců dostat se postupně do kondice a netlačte na pilu.

První týdny po porodu

První týden po porodu se nesnažte cvičit ani řešit nějaké diety, je to naprosto zbytečné a nejspíš to většinu z vás ani nenapadne. Je důležité hodně odpočívat a trávit většinu času spíše v leže a odpočívat, jak jen to jde. V téhle fázi by měli hodně pomoct partneři, kteří by měli ženě pomáhat s přípravou jídla, domácností a domácí pohodou.

Důležité je pít hodně tekutin v podobě čisté vody, kojících čajů, smoothie, kde je spousta vitamínů a podpoří kojení.

Co se jídla týče je důležité snažit se jíst vyváženě a pestře. Pokud jste ale nebyla zvyklá jíst během těhotenství hodně zeleniny, ovoce, vlákniny a pestré vyvážené jídlo, může vám v následujících dnech dělat s trávením těchto potravin trochu problémy. Proto začínejte jídla, kde je méně vlákniny a postupně přidávejte co týden, než si tělo zvykne. Tím podpoříte mikrobiom, peristaltiku střev a imunitní systém. 

Následující týdny

Záleží zda se jednalo o klasický porod či ,,císař,, pokud máte přerušenou břišní stěnu, máte nejspíš problémy se zapojením břišních svalů, ty jsou totiž přerušené operací hned v několika vrstvách, proto je důležité soustředit se na dýchání do dutiny břišní, osahávat jizvu, prodýchávat a pomalu začínat s procházkami, které budou krátké a nenáročné. 

Pokud jste po klasickém porodu, zde začínáte vědomě zapojovat pánevní dno, stahováním a volným dýcháním do oblasti pánve, tak aby se vše dalo zase brzy do pořádku. Procházky jsou mnohem snadnější, než po porodu císařem.

Do šestinedělí se snažíte spíše chodit na procházky, zapojovat hluboký stabilizační systém s orientací na dýcháni a oblast pánve. 

Co se jídla týče je zapotřebí soustředit se opravdu na dostatek kvalitního jídla, kde bude potřebné množství bílkovin, dostatek sacharidů a tuků. V tomto období zapomeňte na diety, vlastně v celém období, kdy kojíte byste neměla záměrně omezovat sacharidy a dodržovat nízkosacharidové diety, ty jsou pro kojící matky tabu. Bílkoviny hrají velmi důležitou roli v udržení svalové hmoty a před případnou ztrátou vlasů, kažením zubů, pleti atd., stejně jako dostatek tuků ve stravě.

Po šestinedělí

V tomto období můžete začít s pohybovou aktivitou, která je přiměřená a dělá vám dobře. Doporučuje se zde cvičit s vlastní vahou, bez zátěže, skákání a nárazů. Tzn. na běhání ještě pár týdnů zapomeňte, můžete si tím způsobit nepříjemnou inkontinenci apod.

Rychlá chůze s kočárkem a posilování s vlastní vahou je bohatou kombinací, která vás dostane zpátky do hry.

Jídlo by se mělo odvíjet od pohybové aktivity, kterou máte. Tzn. pokud máte pravidelný pohyb, přidejte více bílkovin, nebojte se komplexních sacharidů. Nepřejídejte se, jezte několikrát denně a dle potřeby. 

Nezapomeňte, že kojící maminky stojí tvorba mléka 650 kcal navíc, což je jako jedno větší hlavní jídlo. Tzn., že pokud budete jíst pestře, vyváženě, kvalitně, přidáte k tomu pohyb, hubnout budete jak po másle bez větší námahy. Naopak pokud se budete pohybu vyhýbat a jíst nedostatečně, bude se metabolismus zpomalovat a v důsledku toho budete nabírat tuk a ztrácet svalovou hmotu. Budete se cítit unavení a podráždění. Proto nebojte se dostatečně jíst a podpořte vše vhodnou pohybovou aktivitou, která vám děla dobře na duši.

10-12 týdnů po porodu

V tomto období můžete dle vlastního pocitu začít s běháním, skákáním a přidávat zátěž do cvičení. V tomto období pokud budete mít správnou životosprávu, budete se snažit dobře jíst, odpočívat, jak jen to půjde (například jít si lehnout s miminkem, i když máte doma nepořádek), k tomu přidáte 2x-3x týdně pohyb, uvidíte nejvíce výsledků, a váha půjde rychle dolů a svaly nahoru.

A co dál?

Snažte se objevovat nové chutě potravin, které jste nevyzkoušeli, zkuste objevovat nový pohyb, který vám dělá dobře, zkuste si zkrátka najít rutinu, která vám vyhovuje. Je to nesmírně důležité pro vaší psychickou pohodu. Když budete vy v pohodě, bude v pohodě i vaše miminko, partner a okolí. 

Když se budete cítit podráždění, unavení a nebudete mít na nic náladu, běžte a zkuste udělat něco pro sebe. Přemýšlejte co by vám pomohlo. Pokud více spánku, zkuste si jít lehnout s prckem. Pokud si jít zacvičit a hýbat se, zkuste poprosit partnera nebo rodiče, ať vám na půl hodinky či hodinu pohlídají a vy budete mít prostor pro pohyb. 

Zkuste si najít aspoň 1x týdně čas kdy si dáte třeba vanu, nebo si dopřejete něco co vám dělá dobře, je to v období mateřství, tak moc důležité. Jen tak se můžete cítit lépe a mít dostatek elánu do života a pro vaše ratolesti.

A nakonec nikdy nezapomeňte, že není pozdě začít. Kdo chce hledá způsoby, kdo ne hledá výmluvy.

-Veronika Jandová-

Chceš být pravidelně informována o tipech pro lepší formu? Tak vyplň svůj email a potvrď odběr!