Vliv sociálních sítí na naše zdraví

socialni_site_woman_challenge

Sledujete stovky influencerů, kteří mají perfektní postavu, stravují se čistou úžasnou stravou,
tráví desítky hodin týdně v posilovně, mají úžasný život, partnera, spousty peněz. Říkáte si, proč právě oni a vy ne? Chcete to taky, ale nejde vám to? Pak čtěte správně…

 

Sociální iluze

V současné době hrají sociální sítě jednu z nejdůležitějších rolí v lidském životě. Mají úžasný dosah, slouží nejen jako výkladní skříň a marketingový prostředek společnostem, podnikatelům, ale i běžným uživatelům, kteří sdílí s další masou lidí vlastní životy a nabízí tak dokonalý přehled o tom, co právě prožívají, jak vypadají. Zkrátka je to takové portfolio ne-li životopis každého z nás. Čím více followerů, tím více dosahu mezi běžné lidi, ale i společnosti apod. Čím víc lajků, tím víc kámošů, kteří budou toužit více a více se podobat, ztotožňovat s daným subjektem na sociální síti. Když nejsou followers, nic neznamenáte. Ale je to opravdu tak? Jsou lidé s tisíci či miliony followerů skutečně spokojení s vlastním životem, jsou skutečně naši oblíbenci, tak svalnatí, krásní, úžasní, zdraví, bohatí, na dovolené u moře, zkrátka ŠŤASTNÍ?

Realita

Každý z nás, přiznejme si, toužíme být dokonalí, mít se krásně, nic neřešit a být spokojení s vlastním životem. Dáváte si podmínku,”až” zhubnu, budu mít pekáč buchet, vydělám milion, narostou mi svaly, získám vysněnou práci, auto apod., budu šťastný. Protože na sociálních sítích to tak je ne? Lidé, co mají to, po čem nejvíc toužíme, jsou přece šťastní a dokonalí nebo to tak není? Realita je někde jinde. Tomuto fenoménu vládne jedna jediná věc, na které je založena, dle mého názoru veškerá honba za něčím, co nemáme. Je to EGO. Ano čtete správně. Lidská vlastnost být lepší než ostatní, protože až budeme lepší než ostatní, budeme šťastní, myslí si většina z nás. Ego je tichý našeptávač, který v nás vzbuzuje negativní emoce, podporuje v nás naše skryté obavy a agresivitu,
asertivitu, zkrátka naše slabé stránky, případně zneužívá silné stránky, abychom se za něčím hnali, opovrhovali ostatními nebo naopak se před ostatními shazovali. Na tomto faktu je založen veškerý současný marketingový business, především velkých společností, který ovlivňuje běžné lidi přemýšlet a chovat se přesně tak, jak chtějí ony. Viz. tisíce nefunkčních hubnoucích přípravků, které nám pomůžou k tomu vysněnému pekáči buchet apod.

socialni_site_woman_challenge_1

Tak kde je pravda?

Nasvalení, spokojení, úžasní influenceři nejsou nějací nadlidé, jsou stejní jako my všichni. Jen nevidíme, co je za oponou sociálních sítí. Krásné štíhlé svalnaté ženy neprezentují, že mají hormonální nerovnováhu, psychické problémy. Lidé stravující se striktně zdravě, neprezentují, že nejedí 24/7 podle fotek, které sdílí na sociálních sítích. Bohatí lidé, neprezentují na sociálních sítích, že mají nestálé vztahy a kolik úsilí jim jejich práce vzala a kolik pro to museli obětovat. Zkrátka věci, které nejsou přitažlivé pro oko ostatních se nezveřejňují, a tak si všichni podléháme tzv. sociální iluzi. Stáváme se obětmi sociálních sítí. Jen si vemte, kolik času trávíme na oněch sítích, prožíváte životy někoho jiného, nežijete ty vlastní.

Vliv sociálních sítí na lidské zdraví

Deprese, syndrom vyhoření, sociální vyloučení, stres, zdravotní problémy apod. To všechno mohou být následky neustávající honby za něčím, co většinou není trvale udržitelné. Jeden z příkladů: Chcete mít např. six-pack a nikdy jste ho neměli? Kolik pro to musíte obětovat, aby se vám ukázalo na břiše 6 buchtiček, kdy zaplápoláte radostí. Jeden den se více najíte nebo přiberete pár gramu tuku a buchty se rozplynou, jako pára nad hrncem. Pokud si tento stav chcete dlouhodobě udržet, musíte pro to obětovat třeba i zdraví, pokud jste žena, nejspíš ztrátu periody nebo vypadávání vlasů, řídnutí kostí, společenský život, únavu, výkyvy nálad apod. Stojí to za to? Jen pro to abychom vypadali, jako někdo z obálky časopisu? Časopis chce vypadat krásně, zapůsobit na čtenáře, proto musí mít krásné lidi, krásné postavy atd. Většinou je vše upravováno ve photoshopu a v podobných aplikacích. Nejspíš to není reálné. A tak je to v dnešním světě většinou se vším.

Pro klid duše a zdraví

Máte pocit, že jste v uzavřeném kruhu, že chcete ven, ale nevíte jak? Zkuste přestat sledovat vaše ikony, vzory apod. na sociálních sítích a začněte trávit čas více v reálném světě, sami se sebou. Běžte na procházku do přírody, bez mobilních technologií. Běžte si uvařit něco dobrého k jídlu, uvařte si kávu nebo cokoliv, co máte rádi. Jednoduše udělejte si čas sami na sebe a řekněte si, co chcete a jděte zlatou střední cestou. Mějte se rádi nebo se to alespoň učte. Zkrátka buďte se sebou spokojení, hlaďte se hezkými slovy, mějte rádi vlastní tělo, mysl a život. Vše se k lepšímu obrátí, to vám slibuji.

-Veronika Jandová-

Chceš být pravidelně informována o tipech pro lepší formu? Tak vyplň svůj email a potvrď odběr!