Změna životního stylu, to je oč tu běží!

lifestyle_woman_challenge

Jak již titulek napovídá tento článek bude o životním stylu, který je základ toho, aby jste měli výsledky ve snaze zhubnout, být zdraví a spokojení ve svém vlastním těle.

 

Co je to životní styl a jak je dnes doba jiná?

Je to způsob života, kterým žijeme. Nejvíce nás ovlivňuje prostředí, ve kterém žijeme. Žijeme v době blahobytu, všichni máme co jíst. Jídla je tolik, že lidé neví, jak správně jíst a když už ví, jak na to, mají problém s nadměrným množstvím příjmu. 

Dříve udávala limity doba. Není tomu tak dávno. Naši rodiče si jistě pamatují fronty na banány a jídlo na příděl. Na jídlo dnes již fronty nejspíš nikdo nestojí. V dnešní době stačí zvednout telefon a jídlo máme za dveřmi našeho bytu. 

Dříve nám doba nedovolovala žít extrémně špatně, ale ani extrémně zdravě. Dnes je tomu naopak. Můžeme jíst McDonald’s, koblihy zapíjet kolou, ale taky můžeme jíst vše bio a pít vodu z ledovce. 

Dříve neměl každý auto, nejezdili všude taxíky, autobusy, lidé neznali výtahy a eskalátory. Elektrické kolo bylo kolo ukrajina, bez přehazovačky.

Blahobyt

A to je hlavní problém dnešní doby. Žijeme nízkoenergetický životní styl s nadbytkem průmyslově zpracovaných potravin. Kvůli tomu existuje víc a víc obézních lidí s nejrůznějšími problémy pohybového aparátu a aby toho nebylo málo zvyšují se i psychické problémy, které jsou úzce spojeny s dnešní dobou existence sociálních sítí. 

Těžko změnit prostředí, ve kterém žijeme, co ale můžeme změnit je způsob života, kterým v tomto prostředí žijeme. Výsledek bude aktivní životní styl.  Nyní si limity musí každý nastavit sám a pokud to nedokáže, je potřeba, aby člověk oslovil někoho, kdo limity bude pevně nastavovat. To může být trenér, výživový poradce, nebo mentální coach. 

Jak započít změnu?

Pokud to chcete zkusit sami, určitě bude dobré si vytvořit plán, pomocí kterého budete pravidelně kontrolovat, zda tyto limity tj. cíle plníte. 

Založte si deník, kde si vytvoříte cíle. Pro začátek budou stačit jen malé cíle, které víte, že budete zvládat každý den. Pokud to s cíli přeženete, může se stát, že je nebudete zvládat plnit a skončíte tam, kde jste začali. 

Například pokud víte, že vám chybí pohyb, přidejte každý den procházku na 15 minut, vystupte o jednu zastávku dříve nebo jděte po schodech místo výtahu. Jakmile budete vědět, že to není problém a každý den zvládáte tento cíl plnit, můžete se posunout a něco přidat. Zařadit cvičení 1-2x týdně, nebo lehký běh a tak dále. 

Schody nebo eskalátor? I tam začíná zdravý životní styl.

Podobně je to i s jídlem. Začněte prvním jídlem dne. Pro většinu lidí je to snídaně. Tu si pohlídejte, aby byla vždy správná. Můžou to být vajíčka se zeleninou nebo bílý jogurt s ovocem, ale rozhodně by to neměl být kus pečiva, který jste si ve spěchu koupili cestou do práce. Jakmile zvládnete první jídlo několik dnů za sebou, přidejte oběd a takto postupujte dále, až budete zvládat celý den. 

Dalším faktorem je spánek. Pokud víte, že váš spánek potřebuje zlepšit, zamyslete se, co děláte poslední 3 hodiny před spánkem. Pokud jíte těžké jídlo a za hodinu na to jdete spát, může to mít vliv na kvalitu vašeho spánku. Podobné je to se sledováním televize či sjížděním sociálních sítí na mobilu. Zkuste zařadit půl hodiny čtení knihy před spánkem nebo konverzaci s partnerem či spolubydlícím než usnete. 

Aby jste tohle zvládli, doporučuji si vše každý večer zapisovat do deníku, jedině tak si pohlídáte to, že plníte dané cíle a dodržujete limity, které jste si stanovili. 

Pokud ani tohle nebude fungovat, vyhledejte pomoc výše zmíněných odborníků. Tento odborník by vás měl vyslechnout a zjistit, na čem je potřeba začít pracovat. Společně vytyčíte reálné cíle, kterých chcete dosáhnou. Na základě vaší individuality vytvoří plán šitý na míru právě pro vás a měl by tento plán pravidelně kontrolovat. Pokud tohle všechno bude fungovat, výsledky na sebe nedají dlouho čekat. 

-Jakub Lunga-

Chceš být pravidelně informována o tipech pro lepší formu? Tak vyplň svůj email a potvrď odběr!