Ženám šité na míru, unikátní plevel jménem kontryhel

kontryhel

Bylinky a jejich prospěšnost pro lidský organismus jsou v dnešní době velmi opomíjené. Většina z nás raději jde do lékárny, kde si koupí tabletku, která by měla rádoby pomoct našim potížím, bohužel však pozitivní účinky většinou nespatříme. Stačí se rozhlédnout kolem sebe během procházky přírodou, míjíme nevědomky kvantum zelených pomocníků.


Kde roste

Mezi takové patří i kontryhel obecný neboli alchemilla vulgaris, daří se mu na okrajích cest, lesů, svazcích a mokrých loukách, rovněž v pohořích a vyšších polohách.

Poznávací znamení

Kontryhel je rostlina s půlkruhovitými sedmi až devíti laločnými listy na malém stonku se žlutozelenými květy, které rozkvétají v období od dubna do června. Poznávací znamení kontryhele je kapička uprostřed listů, která se leskne jako perla, většinou brzy ráno.

Pozitivní účinky pro lidský organismus

Je potvrzeno, že kontryhel velmi blahodárně působí na ženy, kterým pomáhá při poruchách menstruace, výtoku a při nepravidelné menstruaci během přechodu. Rovněž je výborným pomocníkem při ženských obtížích s pohlavními orgány, pomáhá i během puberty a velmi příznivě spolu s řebříčkem obecným ovlivňuje periodu. Kontryhel odvodňuje organismus, posiluje srdce, pomáhá i při horečkách, vředech a zhnisaných ranách. Velmi vhodným pomocníkem je i při chudokrevnosti, slabosti svalů, po porodu, při těžkých porodech a u žen, které jsou náchylné k potratu. Ženám se doporučuje pít čaj z kontryhele od třetího měsíce těhotenství. Napomáhá i při kýle a epilepsii. Kontryhel lze užívat nejen jako čaj, ale i jako obklad po rozmělnění, protože hojí rány, bodné i sečné. Pomoci může i dětem, které mají slabé svalstvo, po delším pití čaje, zesílí. Výborným doplňkem je i při obezitě, kdy se doporučují denně dva až tři šálky čaje. Pro jedince s cukrovkou, špatným spánkem, sklerózou multiplex rovněž velmi viditelně pomáhá pití kontryhelového čaje.

Způsoby užívání

Z kontryhele se sklízí nať, v době kdy kvete, tudíž od dubna do června, jinak se využívají jeho listy. Na přípravu čaje potřebujeme jednu vrchovatou lžíci, kterou spaříme se čtvrt litrem vody a necháme krátce vyluhovat. Pro obklady využijeme čerstvě natrhané rostliny, které omyjeme a válečkem rozmělníme, pak přikládáme. Pro celkovou koupel postačí 200g sušené rostliny, kterou přes noc zalijeme studenou vodou a druhý den zahřejeme a přidáme do koupele.

kontryhel2

Tajemství bylinek z hlediska alternativní medicíny

Jak využijeme to nejlepší z kontryhele obecného? Tato bylinka obsahuje třísloviny, silice, hořčiny a glykosidy. Velmi často se doporučuje popíjet čaj z této byliny při nepravidelné a bolestivé menstruaci. Rovněž podporuje početí a následné udržení plodu. Napomáhá tvorbě, vylučování a kvalitě mateřského mléka. Využívá se v klimakteriu a zlepšuje kvalitu pleti, která je pak čistá a bez výraznějšího akné.

Praktické tipy jsou kombinovat kontryhelový čaj a směs na podporu ženské plodnosti.

Kontryhelový čaj

Lžičku sušené natě přelijeme litrem studené vody a přivedeme k varu a deset minut necháme nať spařit. Scedíme a pijeme dva šálky denně.

Směs na podporu ženské plodnosti

Pět dílů natě kontryhele, smícháme se dvěma díly natě řebříčku, tuto směs povaříme s půllitrem vody a deset minut necháme vyluhovat. Poté scedíme a přidáme dvacet kapek tinktury ze jmelí, popíjíme třetinu množství třikrát denně.

Tak co zase o kapku moudřejší? Dejte nám vědět, jak se vám článek líbil a pokud vás zaujal natolik, že se o něj chcete podělit s okolím, sdílejte.

Zdraví máme jen jedno, tak o něj pečujme s láskou.

-VJ-

 

Chceš být pravidelně informována o tipech pro lepší formu? Tak vyplň svůj email a potvrď odběr!